Video FetvaYazılı Fetva

Oy Kullanmanın Hükmü Nedir? – Oy Kullanmak Caiz midir?

Oy Kullanmanın Hükmü Nedir? – Oy Kullanmak Caiz midir? – Oy Kullanmanın Hükmü Nedir?

Soru:

Verdiğimiz oydan sorumlumuyuz, sorumluysak islama en iyi hizmet edeceğini düşündüğümüz partiye oy vermek zorundamıyız?

Cevap:

Bir müslümanın günümüz şartlarında oy kullanırken neyi gaye edinmesi ve hangi doğrultuda hareket etmesinin gerekliliği. Her şeyden önce oy vermeyi iki şekilde düşünebiliriz.

Birincisi: Seçmiş olduğunuz şahsı ve sistemi herşeyiyle benimseyerek benim adıma iş yapmaları konusunda her yönüyle yetki veriyorum ve her yaptıklarınıda ben yapmış olarak kabul ediyorum tarzında bir oy verme. Böyle bir oy verme günümüz şartlarında caiz olmayan ve insanın hatta imani ve akidesine zarar veren bir sistemdir. Zira şu bir gerçektirki şu andaki siyasi partilerin hiçbirisi islamı gaye edinmiş, islam şeriatına hakim etme diye bir tüzükleri olamaz. Çünkü buna müsait değiller ve öyle bir şey olsa seçime giremezler. Dolayısıyla hiçbirisi islamı getirecek diye bir kabul etmemiz doğru değil. Bunun için şu veya bu partiye oy vermeyi eğer biz onun tamamıyla herşeyini benimseyerek oy veriyoruz şeklinde olursa bu itikadi bir problem olur. Çünkü müslüman olan bir insan sistemi kesinlikle benimseyemez. Çünkü ALLAH’ın sistemi şer-i şerif şeriatın hükmünün variyetidir. Bunun haricindeki beşeri hukuku benimsemek ALLAH muahafaza insanın küfre girmesine sebeptir.

oy vermek caizmi

İkincisi: Peki nedir bizim günümüz sisteminde oy vermemizdeki gaye? Ehveni Şerreyndir.

Ehveni şerreyn ne demektir?

Ehveni şerreyn şu demektir, önümüzde bir çok şık var ve bunlardan bir tanesi illaki bizi idare edecek ve aktif olarak başımızda vazife yapacak. Bu durumda bunlardan hangisinin zararı bize az olur, yani bize derken dinimize hangisinin zararı az olur. Dolaylı yoldan zararı az olanın faydası olur manası düşünülecektir. Bu şekilde ehveni şerreyn dediğimiz iki şerden hangisi ehvense ona vermekle mükellef olacağız. Peki o vermiş olduğunuz kişinin bir çok şerleri olabilir, yapmış olduğu bir çok icraat olabilir hatta bu icraatlar dinin ve islamın kabul etmediği icraatlar olabilir. Zaten birinci şıkta bahsettiğimiz gibi siz onu seçerken herşeyini benimseyip kabul ederek seçiyorsanız bunun itikadi problem olduğunu söylemiştik. Dolayısıyla seçmiş olduğum partinin diğer partiye göre müslümanlara zararı daha az, faydası daha çok olacak diye düşünerek oy kullanabilirsiniz. Burda siz o partinin yaptıklarından mükellef değilsiniz, ancak seçim yaparken ve meseleyi irdelerken ehveni şerreyne dikkat edilmesi önemlidir.

 

 

Oy Kullanmamak Caiz midir?

İki şerden birisini seçmek yerine göre farz olur ve yerine göre gerekli olur. Onlardan bir tanesini seçmeme durumunda en şerlisinin gelmesine vesile olacak ise, tercih edilmemesi aslında bir tercih olmuş olacaktır. Şu veya bu parti bunların hiçbirisinin önemi yoktur. Hakiki manada tüzükleri din değildir ve buna tüzük müsait değildir.

 

 

Oy Kullanmanın Hükmü Nedir Video

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu