Video FetvaYazılı Fetva

Evlatlık Süt Çocuğu Edinmek Caiz midir?

Evlatlık Süt Çocuğu Edinmek Caiz midir?

Soru:

Evlatlık Süt Çocuğu Edinmek Caizmidir?

Cevap:

Evlatlık meselesinde iki problem bulunmaktadır. Birinci olarak evlatlık alınan çocuğun erkek olması durumunda hanıma namahrem olması, kız olması durumunda baba konumunda olan kişiye namahrem olması söz konusudur. Bu birinci problemdir.

İkinci problem ise evlatlık alınan çocuğun hakikatte evladı olmadığı halde, resmiyette nüfüsuna geçirmek ile veraset yoluyla ona bir miktar paranın kalması veya malın kalması. Buda diğer varislerin hakkına tecavüz olacaktır.

Halbuki islam fıkhına göre yabancı bir çocuk asla ve asla kişinin bu benim evladım demesiyle bu kişilere evlat olmayacaktır. Ona bakabilir, ona yardım edebilir, ona hizmet edebilirler, bu farklı bir konudur. Ancak ona hizmet etmeleri onun hakiki manada kendi çocukları olması manasını iktiza etmeyecektir.

Hak din gelince, Cahiliye devrinde yapılan ve uygulanan âdet ve alışkanlıklar birer birer değişiyor, insanlara meşru olan yol gösteriliyor, bâtıl ve haksızlıkların yerini hak ve adalet esasları alıyordu. Cahiliye âdetlerinden birisi de o zamanki uygulanış şekliyle evlâtlık müessesesiydi.

İnsan tabiatına aykırı düşen bu uygulamayı Cenab-ı Hak hem açık emirle, hem de Peygamberi üzerinde fiilen tatbik etmekle kaldırdı.

Bu konudaki âyetin meali şöyledir:

“Allah, evlâtlıklarınızı oğullarınız gibi tutmanızı meşru kılmadı. Bunlar, sizin dillerinize doladığınız boş sözlerdir. Allah ise gerçeği söyler ve doğru yola O eriştirir. Onları (evlât edindiklerinizi) babalarına nisbet ederek çağırın. Allah yanında en doğrusu budur. Eğer babalarının kim olduğunu bilmiyorsanız, bu takdirde onları din kardeşleriniz ve görüp gözettiğiniz kimseler olarak kabul edin. Yanılarak yaptıklarınızda size vebal yoktur.” (Ahzab, 33/4-5)

Süt Vermek ile Süt Anne Olunur mu?

evlatlık almak caizmidir

Süt konusunda ise yaygın olarak bilinen yanlış şudur ki, süt meselesiyle mahremiyetin halledilebileceği. Yabancı bir çocuk alınıp kadın ona süt vermesi durumunda süt annesi olacaktır, süt annesi olduğundan dolayı bir mahremiyet olacaktır arada. Mahremiyet oluştuğundan dolayıda büyümesi durumunda bir problem olmayacaktır ve bu bahsi geçen konu tek açıdan geçerlidir. Yani kadın çocuğa süt vermesiyle birlikte süt anne olur ancak o kadının kocası süt baba olamayacaktır Yine vefat sonrasında bu çocuk mirastan mal alacaktır ve islam hukukuna göre bu çocuğa mirastan pay yoktur, çünkü diğerlerinin hakkında tecavüz söz konusu olacaktır.

Lütfen diğer detaylar için aşağıdaki videyu dinleyiniz

Evlatlık Almak Dinen Caiz midir Video Anlatım

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Peki çocuk erkek olursa ve ailenin hiç çocuğu yoksa bu durumda süt anne olarak evlat edinilebilir mi?

    1. Selamun Aleykum

      Evlat edindiğiniz çocuk kız olursa babalığa, erkek olursa analığa mahrem olacağı için, beraber yalnız kalma ihtimaline göre caiz değildir. Bu konu süt emzirmekle çözülebilir. Bir bayan iğne yaptırarak göğsünden süt getirtirse, bu sütü -süt emme yaşındayken- bebeğe içirerek süt anne olabilir. Kadının kocası da çocuğun süt babası olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu