sponsorlu bağlantılar
Video FetvaYazılı Fetva

Evlatlık Süt Çocuğu Edinmek Caiz midir?

Evlatlık Süt Çocuğu Edinmek Caiz midir?

Soru:

Evlatlık Süt Çocuğu Edinmek Caizmidir?

Cevap:

Evlatlık meselesinde iki problem bulunmaktadır. Birinci olarak evlatlık alınan çocuğun erkek olması durumunda hanıma namahrem olması, kız olması durumunda baba konumunda olan kişiye namahrem olması söz konusudur. Bu birinci problemdir.

İkinci problem ise evlatlık alınan çocuğun hakikatte evladı olmadığı halde, resmiyette nüfüsuna geçirmek ile veraset yoluyla ona bir miktar paranın kalması veya malın kalması. Buda diğer varislerin hakkına tecavüz olacaktır.

Halbuki islam fıkhına göre yabancı bir çocuk asla ve asla kişinin bu benim evladım demesiyle bu kişilere evlat olmayacaktır. Ona bakabilir, ona yardım edebilir, ona hizmet edebilirler, bu farklı bir konudur. Ancak ona hizmet etmeleri onun hakiki manada kendi çocukları olması manasını iktiza etmeyecektir.

Süt Vermek ile Süt Anne Olunur mu?

evlatlık almak caizmidir

Süt konusunda ise yaygın olarak bilinen yanlış şudur ki, süt meselesiyle mahremiyetin halledilebileceği. Yabancı bir çocuk alınıp kadın ona süt vermesi durumunda süt annesi olacaktır, süt annesi olduğundan dolayı bir mahremiyet olacaktır arada. Mahremiyet oluştuğundan dolayıda büyümesi durumunda bir problem olmayacaktır ve bu bahsi geçen konu tek açıdan geçerlidir. Yani kadın çocuğa süt vermesiyle birlikte süt anne olur ancak o kadının kocası süt baba olamayacaktır Yine vefat sonrasında bu çocuk mirastan mal alacaktır ve islam hukukuna göre bu çocuğa mirastan pay yoktur, çünkü diğerlerinin hakkında tecavüz söz konusu olacaktır.

 

Lütfen diğer detaylar için aşağıdaki videyu dinleyiniz

Evlatlık Almak Dinen Caiz midir Video Anlatım

sponsorlu bağlantılar
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı