Yazılı Fetva

Kusmak Orucu Bozar mı? – Fatih Kalender Hoca

Soru:
Kusmak Orucu Bozar mı?

Cevap:

Kusmak iki türlü incelenir;

Kişinin kendi isteğiyle kusması, yani parmak salmak suretiyle kusması gib

Midesi bulandı ve kendi isteği olmaksızın kusması

isteyerek kusmak orucu bozar mı
Kusmak orucu bozar mı?

Birinci maddede bulunan kendi isteğiyle kusmasını ele alacak olursak, bu durumda ya ağız dolusudur yada ağız dolusu değildir. Eğer ağız dolusu kusmuş ise bu kişinin orucu bozulur, velevki geriye birşey gitmese bile. Ancak ağız dolusu değil ise bu durumda iki kısımda incelenir. Geriye bir şey döndü veya dönmedi. Geriye bir şey dönmedi ise bu kişinin orucu bozulmaz, çünkü ağız dolusu değildir. Ama geriye bir şey döndü ise bu durumda kendi isteğiyle (yutmasıyla) döner ise imam-ı Muhammede göre orucu bozduğu gibi Ebu Yusuf’tanda iki rivayet vardır, bir rivayete göre orucu bozar bir diğer rivayete göre orucu bozmaz. Ancak genel olarak orucu bozduğu görüşü alınmaktadır. Ama ağız dolusu olmadığı halde kendi gayretiyle kustu ama kendi gayreti olmadan kendi kendine bir kısmını geri yutacak olursa, bu durumda imamı Muhammede göre oruç bozulacaktır, imamı Ebu Yusufa göre kendi gayretinin olmadığından dolayı bozulmaz. Bu saydığımız hükümler parmak salmak suretiyle kusan kişide geçerlidir.

İkinci maddede bulunan kendi istek dışı midesi bulandı ve kendi kendine kustu ise bu durumda ya ağız dolusu kusmuştur veya ağız dolusu olmamıştır. Gerek ağız dolusu kussun gerek ağız dolusu kusmasın eğer geriye bir şey yutmamış ise bu kişinin orucu bozulmaz. Ancak istek dışı kusuldu ve kendi kendine geriye gidecek olursa bu durumda Ebu yusufa göre orucu bozulur, İmam-ı Muhammede göre orucu bozulmaz.

Toplumumuzda yaygın olarak bilinmekte olan yanlış ağız dolusu olarak kusulduğunda orucun bozulduğu ağız dolusu olmadığında orucun bozulmayacağıdır. Ancak doğru olarak bilinen bir yanlıştır. Kendi gayreti ile kusar ise ağız dolusu olup olmadığına bakılır. Kendi gayreti olmadan kusacak olursa burda ağız dolusu dahi olsa oruç bozulmaz. Yeterki geriye bir şey yutulmuş olmasın.

Kusmak Orucu Bozar mı? – Fatih Kalender Hoca

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu