Yazılı Fetva

Diş Macunuyla Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı?

SoruOruçluyken Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı?

Cevap: Kaynaklar’da oruçlu olan kimse misvak kullanabilir mi şeklinde irdelenmektedir. Hanefi mezhebine göre misvak orucu bozmaz. Hatta ister yaş misvak olsun ister kuru misvak olsun, oruçlu olan kimsenin bunu kullanmasında herhangibir mahsur yoktur. Ancak Ebu Yusuf yaş olan misvağın kullanılmasının mekruh olduğunu belirtmektedir. İmam-ı Şafii‘ye göre ise akşam saatlerinde yani öğle vakti geçtikten sonra günün sonlarına doğru ise misvak kullanmanın yine mekruh olduğu nakledilmiş.

Diş Macunuyla Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı?

Hanefi mezhebine göre tercih edilen görüşe göre oruçlu olan bir kimsenin misvak kullanmasın da bir mahsur olmadığı gibi zira bir çok hadisi şerifte oruçlu olan kimsenin kullanmasına yönelik kaynaklar mevcuttur.

Ben Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellemi, oruçlu iken misvak kullandığını sayamayacağım kadar çok gördüm.
(Buhari, Savm: 27; Ebu Dâvud, Savm: 26; Tirmizî, Savm: 29)

Oruçlu, günün başında ve sonunda misvak kullanır.” (Buhari, Savm 25)

Yukarıdaki hadisi şeriflerden’de anlaşılacağı üzere oruçluyken misvak kullanmak peygamber efendimiz (s.a.v)’in sünnetinde olan bir davranıştır.

Diş fırçasıyla dişleri fırçalamaya değinilecek olursa; Diş fırçasıyla macunsuz olmak kaydı ile diş fırçası kullanmakta herhangibir problem teşkil etmemektedir. Ancak diş fırçasına sürülen macun’da bir tat vardır ve onun mideye gitme ihtimali olduğundan sebep orucunuzun sıhhati açısından sıkıntı teşkil edecektir. Macunlu kullanılmasına alimler tarafından izin verilmemekte olup oruçluyken macunsuz diş fırçası kullanımında caiz olduğu belirtilmişlerdir.

Daha önce kullanılan diş macunun’da aroma tadının olması orucun sıhhatine engel tekil eder’mi gibi sorular akla gelebilir. Şöyle ki mücerret tat orucu bozmaz, ancak boğazdan aşağı bir şey inerse oruca zarar verebilir. Çünkü tadı insan dil organıyla algılamaktadır ve dil ise oruç açısından içte olan bir organ değil hariçte olan bir organ olarak kabul edilir. Örnek verecek olursak abdest alırken ağzımıza aldığımız su orucumuzu bozmadığı gibi ancak o suyun mideye inmesi durumunda orucumuzun sıhhatine zarar verecektir. Dolayısıyla dille onun tadını algılamamız orucumuza mani değildir. Fakat az öncede ifade ettiğimiz gibi mideye bir şeyin gitme ihtimali varsa bundan sakınılması gereklidir ve diş fırçasına macun sürerek fırçalamak doğru olmayan bir hareket olacaktır.

Diş Macunuyla Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu