Fetva – Fetva Sitesi – Fetva Dinle http://www.fetvadinle.com Ehli Sünnet Fetva Sitesi Sun, 28 Jul 2019 22:52:10 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.13 Rüyada Abdest Almak Ne Anlama Gelir? http://www.fetvadinle.com/ruya-tabirleri/ruyada-abdest-almak-ne-anlama-gelir.html http://www.fetvadinle.com/ruya-tabirleri/ruyada-abdest-almak-ne-anlama-gelir.html#respond Sun, 28 Jul 2019 22:49:07 +0000 http://www.fetvadinle.com/?p=114 Rüyada Abdest Almak Malumdur ki abdest, hataları temizleyen ibadetlerdendir. Temizlik de imandandır. Rüyada abdest aldığını görmek, hayra, sevince, zor müşküllerin haline delalet eder. Bu rüyayı gören kişi hasta ise şifa bulur, günahkar ise tevbe eder, iyilik tarafı artar, her türlü saadete nail olur. Abdest güzelliğin, temizliğin, iyiliğin, selametin ve huzurun anahtarıdır. İmam Nablusi buyuruyor ki: [...]

The post Rüyada Abdest Almak Ne Anlama Gelir? appeared first on Fetva - Fetva Sitesi - Fetva Dinle.

]]>
Rüyada Abdest Almak

Malumdur ki abdest, hataları temizleyen ibadetlerdendir. Temizlik de imandandır. Rüyada abdest aldığını görmek, hayra, sevince, zor müşküllerin haline delalet eder.

Bu rüyayı gören kişi hasta ise şifa bulur, günahkar ise tevbe eder, iyilik tarafı artar, her türlü saadete nail olur.

Abdest güzelliğin, temizliğin, iyiliğin, selametin ve huzurun anahtarıdır.

İmam Nablusi buyuruyor ki:

ruyada abdest almak ne anlama gelir

—–Rüyada abdesti var iken tekrar abdest aldığını görmek, rahmet üzerine rahmete, nimet üzerine nimete delalet eder.

Yüne rüyada soğuk bir mahzende abdest aldığını veya gusül yaptığını gören kimse, zayi ettiği  şeyini bulur. Namaz kıldığını görse, keder ve üzüntüden halas olur ve gamdan kurtulur….

Sudan gayri bir şey ile abdest aldığını görmek, dindarlığa alamettir. Namaz için aldığını görmek, maneviyat ve kudsiyete delalet eder.

Rüyada süt veya bal ile abdest aldığını görmek, din hususunda selamete delalet eder.

Abdest aldıktan sonra eliyle abdest suyusundan içtiğini görmek, hayır ve hasenata, berekete, hastalıktan şifaya, korkudan emana delalet eder..

 

Nablusi demiştir ki:

rüyada abdest almak neye işarettir

—-Rüyada tastamam abdest aldığını görmek, bütün dinlerde güzelliğe, Allahu teala tarafından nail olunacak himayeye delalet eder.

Rüyada tüccar birinin abdestsiz namaz kıldığını görmesi, sermayesi olmadan mal kazanacağına delalet eder..

Yatağında abdest aldığını ve fakat ayağa kalkamadığını ve şiddetli bir derdin pençesinde kıvrandığını görmek, zevcesinden veya dostundan ayrılacağına delalet eder…

Rüyada bir arkadaşının başı üzerine abdest aldığını görmek, arkadaşına varis olacağına ve onun eşyasına malik bulunacağına delalet eder. Tanıdığı bir kişinin kendisinin başı ucunda abdest aldığını görmek ise, gam ve kedere düşmekle tabir olunur…

The post Rüyada Abdest Almak Ne Anlama Gelir? appeared first on Fetva - Fetva Sitesi - Fetva Dinle.

]]>
http://www.fetvadinle.com/ruya-tabirleri/ruyada-abdest-almak-ne-anlama-gelir.html/feed 0
Komisyon Ücreti Almak Caiz midir? http://www.fetvadinle.com/video-fetva/komisyon-ucreti-almak-caiz-midir.html http://www.fetvadinle.com/video-fetva/komisyon-ucreti-almak-caiz-midir.html#respond Sun, 28 Jul 2019 22:16:29 +0000 http://www.fetvadinle.com/?p=105 Komisyon Ücreti Almak Caiz midir? Soru: Arabulucuk yapıp komisyon ücreti almak caiz midir? Cevap: Hanefi fıkhında bir kimsenin müstehak olabilmesi yani elde edilen kardanda kendisinin istihkakının olabilmesi üç şeyden birine bağlıdır. Kişi ya amil olacak yani çalışan olacak yada bedenen bir icraatte bulunacak. Mal sahibi olacak Ödeme sorumluluğu alacak Misallendirecek olursak mudarebe ortaklığı vardır fıkıhta, [...]

The post Komisyon Ücreti Almak Caiz midir? appeared first on Fetva - Fetva Sitesi - Fetva Dinle.

]]>
Komisyon Ücreti Almak Caiz midir?

Soru:
Arabulucuk yapıp komisyon ücreti almak caiz midir?

Cevap:

Hanefi fıkhında bir kimsenin müstehak olabilmesi yani elde edilen kardanda kendisinin istihkakının olabilmesi üç şeyden birine bağlıdır.

 1. Kişi ya amil olacak yani çalışan olacak yada bedenen bir icraatte bulunacak.
 2. Mal sahibi olacak
 3. Ödeme sorumluluğu alacak

Misallendirecek olursak mudarebe ortaklığı vardır fıkıhta, bir taraf sermaye verir ve diğer taraf o sermayeyi çalıştırır gelen kardan konuşmaları doğrultusunda taksim ederler. Burda parayı veren kişiye fıkıhta rabbul mal ifadesi kullanılır yani mal sahibi. Parayı çalıştıran kimse ise mudarib denir yani parayı çalıştıracak olan kişi. Elde edilen kardan mudaribin hissesi neye mukabil alması caiz olacaktır, amil olduğundan dolayı. Yani çalışan olduğundan dolayı. Rabbul mal dediğimiz kişinin paraya müstehak olması ise malik olduğundan dolayıdır. Çünkü onun parası ticaret yapmıştır ve o kişinin parasıyla işlem yapılmıştır. Dolayısıyla amiliyet veyahutta malikiyet üçüncü durum ise damil olmaktır.

Damil olmaya misal verecek olursak, bir dükkanınız var ve çatı ve tadilat işleri yapıyorsunuz ve diğer bir kişide boya işleri yapıyor ve aranızda bir anlaşma yapıyorsunuz bununla birlikte bir şirket kuruyorsunuz (Resmi bir şirket olarak algılanmasın). Boyacı olan kişi çatı işlemi olduğunda işi alır, çatıcı kişide boya işlemi olduğunda sende bunu al ve alınan iş yapıldığında elde edilen paranın % şu kadarı senin % bukadarı benim şeklindedir. Yine misallendirecek olursak, çatı işi yapan kişi dükkanının önüne boya işleri yapılır diye ilan koydu ve bir kişi geldi benim boya işim var dedi ve iş alınıp fiyat verildi ve neticede iş yapıldı, buna mukabil belli bir ödeme alındı ve aradaki anlaşma doğrultusunda bu parayı taksim ediyoruz. Bu paradan sizin istihkakınız amelinize karşılıktır, siz zaten bizzati çatıyı yapan kişisiniz. Peki boyacı olarak istihkakınız hak sahibi olması ise amil deği yani çalışan kişi değil, malikde değil yani sermayede koymadı, damil olarak ödeme sorumluluğu olan kişidir. Burda şu vardırki iş yapıldı ve müşteri beğenmedi ve müşteri güzel olmadı dediğinde iki tarafta sorumludur, eğer sorumlu olmuyorsa o kazanılan parada istihkakıda olamaz.

 

Lütfen daha detaylı bilgi için videoyu dinleyiniz

Komisyon Almak Caiz midir – Fatih Kalender Hoca

The post Komisyon Ücreti Almak Caiz midir? appeared first on Fetva - Fetva Sitesi - Fetva Dinle.

]]>
http://www.fetvadinle.com/video-fetva/komisyon-ucreti-almak-caiz-midir.html/feed 0
Rabıta Nedir Cubbeli Ahmet Hoca http://www.fetvadinle.com/video-fetva/rabita-nedir-cubbeli-ahmet-hoca.html http://www.fetvadinle.com/video-fetva/rabita-nedir-cubbeli-ahmet-hoca.html#respond Fri, 26 Jul 2019 20:53:32 +0000 http://www.fetvadinle.com/?p=98 Rabıta Nedir Cubbeli Ahmet Hoca Soru: Rabıta Nedir? , Rabıta Şirkmidir?   Cevap: Öncelikle rabıta yaparken dikkat edilmesi gereken husular vardır. Rabıta demek irtibat demektir, aslında her insan rabıtayla meşguldür ve hiçbir insan rabıtasız değildir. Mutlaka gözünü kapattığında bir irtibat noktası vardır, ancak günümüzde buna şirk diyenler çıkmıştır. Örnek olarak alim bir zatı düşündüğünüzü farzedin, [...]

The post Rabıta Nedir Cubbeli Ahmet Hoca appeared first on Fetva - Fetva Sitesi - Fetva Dinle.

]]>
Rabıta Nedir Cubbeli Ahmet Hoca

Soru: Rabıta Nedir? , Rabıta Şirkmidir?

 

Cevap:

Öncelikle rabıta yaparken dikkat edilmesi gereken husular vardır. Rabıta demek irtibat demektir, aslında her insan rabıtayla meşguldür ve hiçbir insan rabıtasız değildir.

Mutlaka gözünü kapattığında bir irtibat noktası vardır, ancak günümüzde buna şirk diyenler çıkmıştır. Örnek olarak alim bir zatı düşündüğünüzü farzedin, onun yanında olduğunuzu hayal edin, ALLAH (c.c)’den ona feyiz geldiğini ve ondan bize yansıdığını düşündünüz aslında rabıtanın özü budur ve bunda şirk oluşturacak bir durum söz konusu değildir. Çünkü insan devamlı bişeyleri düşünmektedir, kimisi eşini, kimisi ailesini, kimisi arkadaşını, kimisi farklı şeyleri düşünebiliyor ve hayal ediyor. Eğer evliyaullahı düşünmek şirk olsaydı bu diğer kavramlarında şirk olması gerekirdi.

Yukarıdada dikkat edilmesi gerek husular var demiştik, Rabıta yaparken ben ona tapıyorum derse ve sen beni yarattın diye düşünürse bu küfre sebep olur ve imanını kaybetmesine sebebiyet verir.

 

Sorunun cevabını ve uzunca anlatımını net olarak aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

The post Rabıta Nedir Cubbeli Ahmet Hoca appeared first on Fetva - Fetva Sitesi - Fetva Dinle.

]]>
http://www.fetvadinle.com/video-fetva/rabita-nedir-cubbeli-ahmet-hoca.html/feed 0
Oy Kullanmanın Hükmü Nedir? – Oy Kullanmak Caiz midir? http://www.fetvadinle.com/video-fetva/oy-kullanmanin-hukmu-nedir-oy-kullanmak-caiz-midir.html http://www.fetvadinle.com/video-fetva/oy-kullanmanin-hukmu-nedir-oy-kullanmak-caiz-midir.html#respond Fri, 26 Jul 2019 20:30:18 +0000 http://www.fetvadinle.com/?p=86 Oy Kullanmanın Hükmü Nedir? – Oy Kullanmak Caiz midir? – Oy Kullanmanın Hükmü Nedir? Soru: Verdiğimiz oydan sorumlumuyuz, sorumluysak islama en iyi hizmet edeceğini düşündüğümüz partiye oy vermek zorundamıyız? Cevap: Bir müslümanın günümüz şartlarında oy kullanırken neyi gaye edinmesi ve hangi doğrultuda hareket etmesinin gerekliliği. Her şeyden önce oy vermeyi iki şekilde düşünebiliriz. Birincisi: Seçmiş [...]

The post Oy Kullanmanın Hükmü Nedir? – Oy Kullanmak Caiz midir? appeared first on Fetva - Fetva Sitesi - Fetva Dinle.

]]>
Oy Kullanmanın Hükmü Nedir? – Oy Kullanmak Caiz midir? – Oy Kullanmanın Hükmü Nedir?

Soru:

Verdiğimiz oydan sorumlumuyuz, sorumluysak islama en iyi hizmet edeceğini düşündüğümüz partiye oy vermek zorundamıyız?

Cevap:

Bir müslümanın günümüz şartlarında oy kullanırken neyi gaye edinmesi ve hangi doğrultuda hareket etmesinin gerekliliği. Her şeyden önce oy vermeyi iki şekilde düşünebiliriz.

Birincisi: Seçmiş olduğunuz şahsı ve sistemi herşeyiyle benimseyerek benim adıma iş yapmaları konusunda her yönüyle yetki veriyorum ve her yaptıklarınıda ben yapmış olarak kabul ediyorum tarzında bir oy verme. Böyle bir oy verme günümüz şartlarında caiz olmayan ve insanın hatta imani ve akidesine zarar veren bir sistemdir. Zira şu bir gerçektirki şu andaki siyasi partilerin hiçbirisi islamı gaye edinmiş, islam şeriatına hakim etme diye bir tüzükleri olamaz. Çünkü buna müsait değiller ve öyle bir şey olsa seçime giremezler. Dolayısıyla hiçbirisi islamı getirecek diye bir kabul etmemiz doğru değil. Bunun için şu veya bu partiye oy vermeyi eğer biz onun tamamıyla herşeyini benimseyerek oy veriyoruz şeklinde olursa bu itikadi bir problem olur. Çünkü müslüman olan bir insan sistemi kesinlikle benimseyemez. Çünkü ALLAH’ın sistemi şer-i şerif şeriatın hükmünün variyetidir. Bunun haricindeki beşeri hukuku benimsemek ALLAH muahafaza insanın küfre girmesine sebeptir.

oy vermek caizmi

İkincisi: Peki nedir bizim günümüz sisteminde oy vermemizdeki gaye? Ehveni Şerreyndir.

Ehveni şerreyn ne demektir?

Ehveni şerreyn şu demektir, önümüzde bir çok şık var ve bunlardan bir tanesi illaki bizi idare edecek ve aktif olarak başımızda vazife yapacak. Bu durumda bunlardan hangisinin zararı bize az olur, yani bize derken dinimize hangisinin zararı az olur. Dolaylı yoldan zararı az olanın faydası olur manası düşünülecektir. Bu şekilde ehveni şerreyn dediğimiz iki şerden hangisi ehvense ona vermekle mükellef olacağız. Peki o vermiş olduğunuz kişinin bir çok şerleri olabilir, yapmış olduğu bir çok icraat olabilir hatta bu icraatlar dinin ve islamın kabul etmediği icraatlar olabilir. Zaten birinci şıkta bahsettiğimiz gibi siz onu seçerken herşeyini benimseyip kabul ederek seçiyorsanız bunun itikadi problem olduğunu söylemiştik. Dolayısıyla seçmiş olduğum partinin diğer partiye göre müslümanlara zararı daha az, faydası daha çok olacak diye düşünerek oy kullanabilirsiniz. Burda siz o partinin yaptıklarından mükellef değilsiniz, ancak seçim yaparken ve meseleyi irdelerken ehveni şerreyne dikkat edilmesi önemlidir.

 

 

Oy Kullanmamak Caiz midir?

İki şerden birisini seçmek yerine göre farz olur ve yerine göre gerekli olur. Onlardan bir tanesini seçmeme durumunda en şerlisinin gelmesine vesile olacak ise, tercih edilmemesi aslında bir tercih olmuş olacaktır. Şu veya bu parti bunların hiçbirisinin önemi yoktur. Hakiki manada tüzükleri din değildir ve buna tüzük müsait değildir.

 

 

Oy Kullanmanın Hükmü Nedir Video

The post Oy Kullanmanın Hükmü Nedir? – Oy Kullanmak Caiz midir? appeared first on Fetva - Fetva Sitesi - Fetva Dinle.

]]>
http://www.fetvadinle.com/video-fetva/oy-kullanmanin-hukmu-nedir-oy-kullanmak-caiz-midir.html/feed 0
Evlatlık Süt Çocuğu Edinmek Caiz midir? http://www.fetvadinle.com/video-fetva/evlatlik-sut-cocugu-edinmek-caiz-midir.html http://www.fetvadinle.com/video-fetva/evlatlik-sut-cocugu-edinmek-caiz-midir.html#respond Fri, 26 Jul 2019 19:42:57 +0000 http://www.fetvadinle.com/?p=78 Evlatlık Süt Çocuğu Edinmek Caiz midir? Soru: Evlatlık Süt Çocuğu Edinmek Caizmidir? Cevap: Evlatlık meselesinde iki problem bulunmaktadır. Birinci olarak evlatlık alınan çocuğun erkek olması durumunda hanıma namahrem olması, kız olması durumunda baba konumunda olan kişiye namahrem olması söz konusudur. Bu birinci problemdir. İkinci problem ise evlatlık alınan çocuğun hakikatte evladı olmadığı halde, resmiyette nüfüsuna [...]

The post Evlatlık Süt Çocuğu Edinmek Caiz midir? appeared first on Fetva - Fetva Sitesi - Fetva Dinle.

]]>
Evlatlık Süt Çocuğu Edinmek Caiz midir?

Soru:

Evlatlık Süt Çocuğu Edinmek Caizmidir?

Cevap:

Evlatlık meselesinde iki problem bulunmaktadır. Birinci olarak evlatlık alınan çocuğun erkek olması durumunda hanıma namahrem olması, kız olması durumunda baba konumunda olan kişiye namahrem olması söz konusudur. Bu birinci problemdir.

İkinci problem ise evlatlık alınan çocuğun hakikatte evladı olmadığı halde, resmiyette nüfüsuna geçirmek ile veraset yoluyla ona bir miktar paranın kalması veya malın kalması. Buda diğer varislerin hakkına tecavüz olacaktır.

Halbuki islam fıkhına göre yabancı bir çocuk asla ve asla kişinin bu benim evladım demesiyle bu kişilere evlat olmayacaktır. Ona bakabilir, ona yardım edebilir, ona hizmet edebilirler, bu farklı bir konudur. Ancak ona hizmet etmeleri onun hakiki manada kendi çocukları olması manasını iktiza etmeyecektir.

Süt Vermek ile Süt Anne Olunur mu?

evlatlık almak caizmidir

Süt konusunda ise yaygın olarak bilinen yanlış şudur ki, süt meselesiyle mahremiyetin halledilebileceği. Yabancı bir çocuk alınıp kadın ona süt vermesi durumunda süt annesi olacaktır, süt annesi olduğundan dolayı bir mahremiyet olacaktır arada. Mahremiyet oluştuğundan dolayıda büyümesi durumunda bir problem olmayacaktır ve bu bahsi geçen konu tek açıdan geçerlidir. Yani kadın çocuğa süt vermesiyle birlikte süt anne olur ancak o kadının kocası süt baba olamayacaktır Yine vefat sonrasında bu çocuk mirastan mal alacaktır ve islam hukukuna göre bu çocuğa mirastan pay yoktur, çünkü diğerlerinin hakkında tecavüz söz konusu olacaktır.

 

Lütfen diğer detaylar için aşağıdaki videyu dinleyiniz

Evlatlık Almak Dinen Caiz midir Video Anlatım

The post Evlatlık Süt Çocuğu Edinmek Caiz midir? appeared first on Fetva - Fetva Sitesi - Fetva Dinle.

]]>
http://www.fetvadinle.com/video-fetva/evlatlik-sut-cocugu-edinmek-caiz-midir.html/feed 0
Kolonya Orucu Ve Abdesti Bozarmı? – Cübbeli Ahmet Hoca http://www.fetvadinle.com/video-fetva/kolonya-orucu-ve-abdesti-bozarmi-cubbeli-ahmet-hoca.html http://www.fetvadinle.com/video-fetva/kolonya-orucu-ve-abdesti-bozarmi-cubbeli-ahmet-hoca.html#respond Sat, 15 Jun 2019 10:59:42 +0000 http://www.fetvadinle.com/?p=73 Kolonya Orucu Ve Abdesti Bozarmı? – Cübbeli Ahmet Hoca Soru: Kolonya abdesti ve orucu bozar mı? Cevap: Kolonya abdesti bozmaz, abdestin bozulması için vücudumuzdan içerden bir şey çıkması lazım, oruçta ise tam tersi dışarıdan vücudumuza içeriye bir şey girmesi gerekiyor. Bu halde kolonya abdesti bozmaz, orucu ise yine aynı şekilde vücudunuza sürdüğünüzde orucunuz bozulmaz, ancak [...]

The post Kolonya Orucu Ve Abdesti Bozarmı? – Cübbeli Ahmet Hoca appeared first on Fetva - Fetva Sitesi - Fetva Dinle.

]]>
Kolonya Orucu Ve Abdesti Bozarmı? – Cübbeli Ahmet Hoca

Soru:

Kolonya abdesti ve orucu bozar mı?

Cevap:

Kolonya abdesti bozmaz, abdestin bozulması için vücudumuzdan içerden bir şey çıkması lazım, oruçta ise tam tersi dışarıdan vücudumuza içeriye bir şey girmesi gerekiyor. Bu halde kolonya abdesti bozmaz, orucu ise yine aynı şekilde vücudunuza sürdüğünüzde orucunuz bozulmaz, ancak kolonyayı içerseniz orucunuz bozulacaktır.

The post Kolonya Orucu Ve Abdesti Bozarmı? – Cübbeli Ahmet Hoca appeared first on Fetva - Fetva Sitesi - Fetva Dinle.

]]>
http://www.fetvadinle.com/video-fetva/kolonya-orucu-ve-abdesti-bozarmi-cubbeli-ahmet-hoca.html/feed 0
Göz Damlası Orucu Bozar mı? – Cübbeli Ahmet Hoca http://www.fetvadinle.com/video-fetva/goz-damlasi-orucu-bozar-mi-cubbeli-ahmet-hoca.html http://www.fetvadinle.com/video-fetva/goz-damlasi-orucu-bozar-mi-cubbeli-ahmet-hoca.html#respond Sat, 15 Jun 2019 10:43:37 +0000 http://www.fetvadinle.com/?p=64 Göz Damlası Orucu Bozar mı? – Cübbeli Ahmet Hoca Soru: Göz damlası orucu bozar mı? Cevap: Hayır bozmaz, velev ki göz damlası genzine bile inse yinede bozmaz,  

The post Göz Damlası Orucu Bozar mı? – Cübbeli Ahmet Hoca appeared first on Fetva - Fetva Sitesi - Fetva Dinle.

]]>
Göz Damlası Orucu Bozar mı? – Cübbeli Ahmet Hoca

Soru:

Göz damlası orucu bozar mı?

Cevap:

Hayır bozmaz, velev ki göz damlası genzine bile inse yinede bozmaz,

 

The post Göz Damlası Orucu Bozar mı? – Cübbeli Ahmet Hoca appeared first on Fetva - Fetva Sitesi - Fetva Dinle.

]]>
http://www.fetvadinle.com/video-fetva/goz-damlasi-orucu-bozar-mi-cubbeli-ahmet-hoca.html/feed 0
Rüyada yılan görmek ne anlama gelir? http://www.fetvadinle.com/ruya-tabirleri/ruyada-yilan-gormek-ne-anlama-gelir.html http://www.fetvadinle.com/ruya-tabirleri/ruyada-yilan-gormek-ne-anlama-gelir.html#respond Mon, 22 Apr 2019 17:21:50 +0000 http://www.fetvadinle.com/?p=54 Rüyada yılan görmek ne anlama gelir? Yılan Cafer-i Sadık (r.a) demiştir ki: Rüyada görmek on şekil de tabir olunur: Gizli Düşmanlık, Selamet, Saltanat, Emirlik, Devlet, Zevce, Evlad, Ölüm, Sel.   Uçan Yılan Rüyada bir yılanın uçarak yüksek bir yere konduğunu görmek, gönül süruruna delalet eder. Yılan Yemek Bir kimsenin rüyada bir yılanın etini çiğ olaak [...]

The post Rüyada yılan görmek ne anlama gelir? appeared first on Fetva - Fetva Sitesi - Fetva Dinle.

]]>
Rüyada yılan görmek ne anlama gelir?

Yılan Cafer-i Sadık (r.a) demiştir ki: Rüyada görmek on şekil de tabir olunur:

Gizli Düşmanlık,

 1. Selamet,
 2. Saltanat,
 3. Emirlik,
 4. Devlet,
 5. Zevce,
 6. Evlad,
 7. Ölüm,
 8. Sel.

 

Uçan Yılan

Rüyada bir yılanın uçarak yüksek bir yere konduğunu görmek, gönül süruruna delalet eder.

Yılan Yemek

Bir kimsenin rüyada bir yılanın etini çiğ olaak yediğini görmesi, düşman üzerine galip gelmeye ve düşmanın malından nasiplenmeye delalet eder.

Yılanın Güzel Söz Söylemesi

Rüyada yılanın eti, kemiği, derisi, kanı düşmanın malına delalet eder. Rüyada yılanın kendisine güzel bir sözle hitap ettiğini görmek, düşman ile sulh olmaya delalet eder.

Beyaz Yılan Görmek

Kirmani demiştir ki: Bir beyaz yılan görüp bunu tuttuğunu ve bu yılana malik olduğunu görmek, yüksek mertebelere nailiyete delalet eder.

Rüyada Yeşil Yılan Görmek

Rüyada yeşil yılan görmek, dinin düşmanı olarak tabir edilir.

Rüyada yılan ısırması

Bir kimsenin rüyada kendisini bir yılanın ısırdığını görmesi, düşmanı tarafından erişecek eza ve meşakkate işarettir.

Yılanların İstilası

Rüyada bütün sokakların yılanlar tarafından istilasına uğradığını ve sokaklarda yılanların gezdiğini görmek, o yerde harbin meydana gelmesine ve düşmanın galebe etmesine alamettir.

 

Rüyada bir yılandan iki elleri üzerine mal bulaştığını görmek, düşmanın ölümüne ve onun malından geçecek menfaate delalet eder.

Yılan Eti Yemek

Rüyada yılan eti yediğini görmek, sevinç, menfaat ve izzete delalet eder. Rüyada başında yılan olduğunu görmek, rüya sahibinin şanının melikler yanında yüce olacağına alamettir.

Bahçe veya Bostanda yılan görmek

Bir kimsenin rüyada bahçe ve bostanının yılanlarla dolu olduğunu görmesi, o bostandan meydana gelecek büyüme ve gelişmeye, nebatanın fazlalığına ve bereketine delalet eder.

Yılan derisini altın olarak görmek

Rüyada yılanın derisini altın olarak bulduğunu görmek, meliklerin hazinesinin ele geçmesine delalet eder.

Koynunda yılan görmek

Nablusi demiştir ki: Rüyada koynunda yılan olduğunu ve bunu keserek üç parça ettiğini gören kimse zevcesini üç talakla boşar. Eğer iki parça eder etse, düşmanından intikamını alır.

Yılanın yüksek biryerden inmesi

Birkimsenin rüyada yılanın yüksek bir yerden indiğini görmesi, o mahalde şanlı birinin veya oranın reisinin ölümüne delalet eder.

Yılanı Ezmek

Yine bir kişinin rüyada yılanları çiğneyerek onların aralarında gezindiğini görmesi, dereler dolusu sellerin akacağı büyük bir yağmura alamettir.

Solucan Görmek

Rüyada karın yılanı (yani solucan) görmek, insan ile beraber sofrasında yemek yiyen akraba ve ailesine işarettir. Çünkü solucan da insanın gıdasına ortaktır ve onu yer bitirir.

Yılanı Beline Sarmak

Rüyada bir yılanı beline sardığını görmek, bele takılan kemere delalet eder.

The post Rüyada yılan görmek ne anlama gelir? appeared first on Fetva - Fetva Sitesi - Fetva Dinle.

]]>
http://www.fetvadinle.com/ruya-tabirleri/ruyada-yilan-gormek-ne-anlama-gelir.html/feed 0
Rüyada Zina Etmek Ne Anlama Gelir? http://www.fetvadinle.com/ruya-tabirleri/ruyada-zina-etmek-ne-anlama-gelir.html http://www.fetvadinle.com/ruya-tabirleri/ruyada-zina-etmek-ne-anlama-gelir.html#respond Sun, 14 Oct 2018 14:29:08 +0000 http://www.fetvadinle.com/?p=48 Rüyada zina ettiğini görmek, hainliğe ve behtbahtlığa delalet eder. Çünkü zina hayasızlıktır. Bir kimsenin rüyada zina ettiğini görmesi, hırsızlık ile tabir olunur. Çünkü zina eden kişi hırsız gibi gizlenir. Zina, bazı kere de hayır ile tabir edilir. Bundan dolayı güzel ve genç bir kadınla zina ettiğini gören kimse, malını muhafaza edilebilecek bir yere koyar. Bir [...]

The post Rüyada Zina Etmek Ne Anlama Gelir? appeared first on Fetva - Fetva Sitesi - Fetva Dinle.

]]>
Rüyada zina ettiğini görmek, hainliğe ve behtbahtlığa delalet eder. Çünkü zina hayasızlıktır.

Bir kimsenin rüyada zina ettiğini görmesi, hırsızlık ile tabir olunur. Çünkü zina eden kişi hırsız gibi gizlenir.

Zina, bazı kere de hayır ile tabir edilir. Bundan dolayı güzel ve genç bir kadınla zina ettiğini gören kimse, malını muhafaza edilebilecek bir yere koyar.

Bir hükümdarın rüyada zina ettiğini ve kendisine de had cezası vurulduğunu görmesi, saltanatının kuvvetine delalet eder.

Nablusi (rh.a) demiştir ki:

—–Rüyada güzel yüzlü temiz kıyafetli salih, dindar ve ve alim olarak bilinen bir kısım kimselerin güya zina eden bir kadına müracatları ve ondan birşey elde ettiklerini görmesi, o kimselerin bir alimden ilim almalarına ve ilme talip olmalarına ve o zina eden kadından nail oldukları şey miktarınca, o alimden ilim öğrenmelerine delalet eder.

Yine rüyada tanıdığı bir kişinin zevcesi ile zina ettiğini görmek, o kişinin malından ele geçecek nasibe delalet eder.

Rüyada bir kimsenin genç bir kadınla oynaştığını görmesi, görünmez bir yerde malını zayi etmesine alamettir.

The post Rüyada Zina Etmek Ne Anlama Gelir? appeared first on Fetva - Fetva Sitesi - Fetva Dinle.

]]>
http://www.fetvadinle.com/ruya-tabirleri/ruyada-zina-etmek-ne-anlama-gelir.html/feed 0
Rüyada Türbe Görmek http://www.fetvadinle.com/ruya-tabirleri/ruyada-turbe-gormek.html http://www.fetvadinle.com/ruya-tabirleri/ruyada-turbe-gormek.html#respond Sat, 13 Oct 2018 07:41:58 +0000 http://www.fetvadinle.com/?p=45 Rüyada Türbe Görmek Soru : Rüyada türbe görmenin manası nedir? Cevap: Rüyada ALLAH dostlarından birisinin türbesini ziyaret ettiğini görmek, hayır ve berekete delalet eder. Peygamberlerden birinin türbesini görmek, hayır ve berekete ve o Nebinin şefaatine delalet eder. Bir kimsenin rüyada Musa (a.s)‘ın türbesini ziyaret ettiğini görmesi, cennet ehlinden olmaya işarettir. Keza rüyada ibrahim (a.s)’ın kabrini [...]

The post Rüyada Türbe Görmek appeared first on Fetva - Fetva Sitesi - Fetva Dinle.

]]>
Rüyada Türbe Görmek

Soru :

Rüyada türbe görmenin manası nedir?

Cevap:

Rüyada ALLAH dostlarından birisinin türbesini ziyaret ettiğini görmek, hayır ve berekete delalet eder.

Peygamberlerden birinin türbesini görmek, hayır ve berekete ve o Nebinin şefaatine delalet eder.

Bir kimsenin rüyada Musa (a.s)‘ın türbesini ziyaret ettiğini görmesi, cennet ehlinden olmaya işarettir. Keza rüyada ibrahim (a.s)’ın kabrini ziyaret ettiğini görmek, hayır ve berekete, kerem ve cömertliğe, ALLAH yolunda malı infak etmeye ve dinde salaha delalet eder.

Peygamber-i zişan Efendimiz’in Medinedeki mubarek kabrini ziyaret ettiğini görmek, hacca gitmeye, Şefaat-ı Nebiyye ve ALLAH yolunda hicrete delalet eder.

The post Rüyada Türbe Görmek appeared first on Fetva - Fetva Sitesi - Fetva Dinle.

]]>
http://www.fetvadinle.com/ruya-tabirleri/ruyada-turbe-gormek.html/feed 0